Nabídka služeb a spolupráce CTT pro vědce
Služby pro vědce
CTT nabízí své služby a spolupráci kterémukoliv pracovníkovi a studentům se zajímavým a inovativním nápadem nebo zájmem o poskytování odborných služeb včetně provádění klinického hodnocení.
Centrum transferu technologií NUDZ pomáhá vědcům, lékařům a dalším aktivním akademickým pracovníkům a odborníkům při zavádění kvalitních a inovativních výsledků jejich činnosti do praxe. CTT NUDZ poskytuje své služby kterémukoliv zaměstnanci se zajímavým inovativním nápadem nebo zájmem o poskytování odborných služeb podnikům a výzkumným organizacím.
S vědci – autory a původci – se kterými se společně rozhodneme spolupracovat a dále jejich myšlenky rozvíjet, sepisujeme smlouvu ve které, krom jiného, jasně uvádíme výši odměny – podílu – na budoucích výnosech z úspěšného komerčního využití.


Povinná nabídka vynálezu
V souladu se zákonnými požadavky je každý nový vynález po zajištění ochranyy duševního vlastnictví a schválení Radou pro komercializaci nabídnut zájemcům o využití a spolupráci.
Všichni zaměstnanci každé veřejné organizace mají zákonnou povinnost neprodleně nabídnout svému zaměstnavateli vynález, zlepšovací návrh, užitný či průmyslový vzor, počítačový program, který vznikl v rámci či v návaznosti na pracovní činnosti vykonávané pro takového zaměstnavatele.
Zaměstnanci Národního ústavu duševního zdraví mají povinnost tak učinit prostřednictvím Centra transferu technologií NUDZ a to prostřednictvím formulářů, které naleznete níže a také v části Dokumenty ke stažení.
Evaluace výsledku výzkumu
Nápady a výsledky jsou objektivně a nestranně vyhodnocovány z hlediska vědecké inovativnosti i praktického uplatnění a komerčního potenciálu. Při evaluaci využíváme našich bohatých zkušeností, konzultací s domácími a zahraničními experty na transfer technologií, ale využíváme i standardizované výpočetní přístupy.
Kombinací jednotlivých pohledů získáme kritické a objektivní zhodnocení, které umožňuje si i hned na začátku projektu při zrodu nápadu“ udělat představu o možném dalším směřovaní projektů a výzkumu.
Většina vědců a výzkumníků pracuje velmi dobře s informačními zdroji v rámci jejich odbornosti – s vědeckými databázemi a publikacemi, bedlivě sledují a vyhodnocují aktivity předních výzkumníků v rámci své odbornosti v odborném tisku, na konferencích i v rámci osobních vazeb a akademické spolupráce.
CTT NUDZ přináší další, v běžné akademické praxi méně obvyklé, informační zdroje a vnáší nové úhly pohledu na tutéž vědeckou či praktickou oblast výzkumu a vývoje a tedy, mimo jiné, vyhledává a vyhodnocuje:
Aktuální stav techniky z patentové a nepatentové literatury
- Jak si stojí hodnocený výsledek výzkumu ve srovnání s požívanými a nově přicházejícími technologiemi?
- Je skutečně nový?
- Přináší skutečně lepší řešení?
Aktuální tržní a obchodní informace
- Kolik existuje firem, které se touto oblastí techniky zabývají?
- Jaké mají obchodní výsledky?
- Kam směřují tyto firmy své investice?
- Jedná se o nový, nasycený či rostoucí trh?
- Jaké jsou alternativy?
- O kolik je nové řešení lepší?
- Kdo bude chtít Vaši technologii zavést do praxe a nabízet na trhu?
- Jaké tendence předpokládají firmy a experti v dané oblasti?
- Je trh na nové řešení připraven?
Velikost řešeného problému – epidemiologie
- Kolik případů, které nová technologie řeší, se vyskytuje v rámci ČR? A Evropy?
- A světa? Kde je nejvyšší výskyt?
- Roste počet případů či klesá?
- Co četnost ovlivňuje?
Připravenost technologie k použití v praxi
- Jaké konkrétní kroky je třeba ještě provést, než se dostane nové řešení k zákazníkům či pacientům?
- Jak jsou tyto kroky časově a finančně náročné?
- Jaká jsou rizika z hlediska bezpečnosti, a účinnosti?
- Vyžaduje nová technologie zásadní nové znalosti či dovednosti, aby ji lékaři či podniky mohli používat?
- Kolik kroků je třeba zajistit z „akademických zdrojů“, aby si technologie našla svého seriózního zájemce?
Ochrana duševního vlastnictví
CTT zajišťuje přípravu, zpracování, vyjednávání zajištění ochrany duševního vlastnictví a vybudování dostatečně pevné průmyslově-právní a autorskoprávní pozice pro další komercializační strategii či realizaci projektů a business development.
Centrum transferu technologií NUDZ zajišťuje přípravu, zpracování, vyjednávání právního zajištění vynálezů, technologií, výsledků spolupráce s podniky na vyžádání všem výzkumným týmům a pracovištím i jednotlivým zaměstnancům.
Standardní smluvní zajištění příslušných jazykových mutacích dle potřeby představují tyto druhy smluv:
- Smlouva o spolupráci ve vědě a výzkumu, konsorciální smlouvy
- Smlouva o dílo/poskytnutí služby ve výzkumu a vývoji
- Smlouva o poskytnutí materiálu pro výzkumné a vývojové účely (MTA)
- Smlouva o předání a ochraně důvěrných informací (NDA, CDA)
- Licenční smlouva a opční smlouva
- Smlouva o přijetí nabídky vynálezu a odměně původců
Centrum transferu technologií NUDZ ve spolupráci s vhodným patentovým zástupcem sestavuje patentové přihlášky a obdobné přihlášky k zajištění právní ochrany nových technologií a v zemích a regionech podle individuálně sestavené patentoprávní strategie.
Komercializace
Jednotlivé strategie komercializace jsou připravovány individuálně pro konkrétní projekt. Přičemž je kladen důraz na získání objektivní a kvalitní zpětné vazby od zkušených a namotivovaných externích odborníky s úspěšnými zkušenosti v oblasti transferu technologií v Life Science.
Centrum transferu technologií NUDZ má vybudovaný systém efektivního přenášení výsledků výzkumu do praxe, který na základě získaných zkušeností z průběhu řešení již běžících projektů komercializace i dobré praxe ze zahraničních špičkových pracovišť, stále vylepšuje. Pro každý konkrétní případ se jednotlivé cesty a způsoby komercializace přizpůsobují, základní schéma a jádro postupu však zůstává.
Zavedli jsme jednoduchý finančně nenáročný model velmi rychlé komercializace – orientující se na časnou komunikaci s potenciálními zájemci, umožňující vhodně upravit technologii poptávce potenciálních zákazníků nebo ji bez větších nákladů předat zahraničním partnerům s ponecháním pouze menšinové části odměny, nebo rychlé ukončení aktivity, čímž zabráníme plýtvání finančními zdroji i časem lidí – jak výzkumníků, tak členů týmu Centra transferu technologií NUDZ.
Pro základní představu prochází každá technologie většinou těmito fázemi a rozhodujícími body:
Nabídka vynálezu
Zhodnocení
Strategie
Přihláška vynálezu
Proof of concept
Zájemce
Licence
Testování
Peníze z licence
Sjednáváme podmínky licence s nalezeným zájemcem, aby byly oboustranně výhodné.
Business development
Sledujeme nejnovější světové trendy a produkty v oblasti Mental Health a Life Science, analyzujeme tržní příležitosti a spolu s výzkumníky NUDZ navrhujeme vývoj produktů a služeb zcela originálních a konkurenceschopných v globálním měřítku. Pro tyto nové produkty a služby pomáháme identifikovat a navazovat strategická partnerství subjektů z aplikační sféry.


Projektová spolupráce a financování
CTT pomáhá nalézat vhodné zdroje financování prakticky aplikovatelným projektům na základě individuálních potřeb a představ výzkumníků. Máme mimořádně úspěšné zkušenosti s využíváním národních, evropských a nadnárodních dotačních titulů, včetně spolupráce s privátními investičními skupinami a donátory vědy.
Právní služby
Vědcům poskytujeme základní právní servis a orientaci v otázkách ochrany duševního vlastnictví, procesů s patentovou aplikací u Úřadu pro průmyslové vlastnictví, EPO, EUIPO, WIPO a dalších patentových autorit. Dále se věnujeme právní problematice související se zakládáním spin-off společností ve veřejném / akademickém prostředí, řešení soudních sporů v oblasti ochrany IP a dalším souvisejícím právním tématům. U složitějších případů spolupracujeme s předními českými a zahraničními odborníky na patentové / autorské právo a související problematiku.
